Choď na obsah Choď na menu
 


16 rokov

Keď sa žene narodí dievčatko, začne sa tešiť na to, ako jej nechá narásť dlhé vlasy, bude ju s láskou česať, zapletať jej vrkôčiky, sponkovať a gumičkovať, pekne ju obliekať a robiť z nej malú živú bábiku.

Prvé sklamanie prichádza zhruba vo veku päť rokov, keď udiera prvá „prípravná“ puberta. Vtedy si malá slečna zrazu uvedomí právo na svoj názor a začne ho tvrdo presadzovať. Ráno pohŕdavo prejde okolo pripravenej kôpky šiat a zamieri ku skrini, z ktorej postupne povyťahuje všetko, čo sa jej páči. A oblečie si šaty pripravené na svadbu tety, k tomu mamine lodičky a na hlavu čelenku s indiánskym perom.

Do účesu si tiež nenechá dlho zasahovať. Chce mať vlasy rozpustené ako Pocahontas a všetky krásne sponky a gumičky zamkne do kufríka.

Trochu väčšia dcéra si začne vynucovať žehličku na vlasy. S trápnymi detskými kučerami je koniec. Nič sa jej nebude obtáčať okolo uší; vlasy neľútostne vyrovná a nespratné drobné kučery bez mihnutia oka odstrihne.

V ďalšom štádiu vývoja zistí, že jej farba vlasov je jednoducho neprijateľná. Dospelí sú neskutočne trápni, keď tárajú o „medovom tóne, prirodzenom slnečnom melíre, neuveriteľnom lesku a hebkosti jej vlasov“.  To, čo má na hlave, sa nedá tolerovať. Ukradne mame z peňaženky pár väčších mincí a kúpi si v drogérii parádnu farbu na vlasy. Zavolá domov kamarátky a premení kúpeľňu na kadernícky salón. Pri farbení nafarbia nielen vlasy, ale aj šaty, nábytok a steny. Keď je dielo hotové, ‘kaderníčky’ uveličene vzdychajú a porovnávajú svoje hrozné prirodzené vlasy s jej nádhernými nafarbenými.snivaj-mami--snivaj.jpg

Vzdychá aj matka, keď príde domov, nie však uveličene. Vzdychá spolu s matkou prírodou a nešťastne opiera hlavu do dlaní pri pomyslení na toto nevďačné opovrhnutie jej darom.

Potom si dcéra uvedomí, že jej obočie vôbec nerastie v dokonalom oblúku a začne ho bezhlavo vytrhávať. Vytrhá ho tak, že zostane iba tenká čiara pripomínajúca morzeovku.  

Ďalšie prídu na rad mihalnice. Kamarátka, ktorá vie mihalnicami urobiť vietor, sa priznala, že jej preto narástli také dlhé, lebo si ich v detstve ostrihala. A čo sa strihá, to potom lepšie rastie.

Ani uši nezostanú bez povšimnutia. Čím viac náušníc a krúžkov, tým lepšie. Prerazenie nových dierok dnes už vôbec nebolí, len si ich treba potom rozširovať expandérmi v podobe sloních klov.

Do nosa je nutné nastreliť malý diamant a väčší do jazyka, aby sa pri rozprávaní leskol.

Keďže obočie je veľmi riedke, treba ho ozdobiť piercingom – tri krúžky vpravo aj vľavo sú dnes „in“.

A chýbajúce mihalnice nahradí permanentná očná linka, ktorá sa vytetuje do spodného aj horného viečka.

Vlasy sú už aj tak zničené, tak ich treba doraziť – vpliesť do nich špagáty, rozstrapkať, napustiť lepidlom, natupírovať a urobiť z nich dready.

Tento vývoj osobnosti pokračuje, až kým sa jedného dňa nezapozerá na svoju fotku spred pár rokov. Z tej sa na ňu usmieva rozkošné dievčatko s medovo-zlatými zvlnenými vlasmi, s prirodzeným obočím a výraznými mihalnicami, bezchybnou pleťou a jemnými náušničkami. Prvýkrát sa zamyslí, či je spokojná s tým, čo na sebe zmenila. A do jej presvedčenia sa vkradne pochybnosť. Možno keď si dá ešte pod ucho vytetovať morského draka... Ale vlastne ešte chcela piercing do pupku a tetovanie nad zadkom. A potom sa dá ostrihať dohola.

Nevdojak sa zasníva nad tým, či bude mať raz aj ona dcéru. Ak hej, nechá jej narásť dlhé vlásky, bude ju česať a obliekať ako princeznú...

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.