Choď na obsah Choď na menu
 


14 rokov

Videli ste už ‘oči stĺpkom’? Ak nie, tak asi nemáte doma pubertiaka. Niekedy sa mi zdá, že najlepšie zo svojej adolescentnej dcéry poznám jej očné bielka. Keby sa ma niekto opýtal, aké má oči, poviem biele. Ukazuje mi ich pri každej príležitosti: keď sa oblečiem, keď sa namaľujem, keď jej chcem poradiť, keď sa chcem rozprávať. Ale najčastejšie, keď jej niečo kážem.

Jej ‘uhol pohľadu’ je výrečnejší, než tie najpriliehavejšie slová. Keď sa len tak jemne vychýli smerom k stropu, ide o pohoršenie. Keď jej pohľad primrzne na niektorom zaujímavom bode bielej steny, rozmýšľa. Ak prevrátenie očí sprevádza povzdych a pokrútenie hlavou, vzdáva márny boj a sťahuje sa do svojich vlastných hlbín. Ak pritom zovrie ústa do pomlčky, vzdoruje. Ak sú jej oči stĺpkom dlhšie, prosí o pomoc tých hore a dúfa, že to urobia za ňu. Tento pohľad už vyjadruje skutočné zúfalstvo a prezrádza zaujatosť mysle plánom na útek z domova, samovraždu, alebo matko-vraždu.

oci.jpg

Myslím, že by najradšej mala oči ako chameleón a aspoň jedno by bolo ustavične obrátené dohora, aby jej pohŕdanie bolo očividné. Druhé by premeriavalo účastníka ‘dialógu’, vo vzácnych prípadoch by naznačovalo záujem, no častejšie otrávenosť a výsmech, vystríhalo by, hrozilo, ale hlavne posielalo signál druhému oku, že je tu stále dobrý dôvod ostať stĺpkom.

Nech to znie akokoľvek absurdne, tento bezcieľny pohľad vyjadruje jej skutočný smer. Chce odletieť, ale nevie kam a nevie ani ako. Vie len prečo.

Každopádne, očné bielka nie sú tým najhorším vyjadrením pohŕdania. Pri toľkých pádnych dôvodoch znechutenia z dospelosti, zodpovednosti, rešpektovania pravidiel, poriadku a disciplíny, môžem byť nakoniec šťastná, že to nie je iná časť tela, ktorou by vyjadrovala svoj názor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.