Choď na obsah Choď na menu
 


Mami, čím chcem byť?

4 roky

„Mami, čím chcem byť?“ opýtala sa ma moja dcéra naliehavo. Mala štyri roky a v hlase jej zaznievala silná potreba mať v tejto veci jasno, a to hneď. A kto iný, ako matka, by to mal vedieť?

„Ja by som bola rada, keby si bola pani doktorka,“ povedala som a vyjadrila tak svoju ideálnu predstavu o jej životnej dráhe.

„Fúúúj, pichať injekcie! A nosiť na krku gumenú hadicu. A mať len biely plášť a biele topánky a žiadne pekné šaty. Ja chcem byť Adelou Banášovou.“

Asi polhodinu som jej trpezlivo vysvetľovala, že nemôže byť niekým, ale niečím a keďže má vlastné meno, nemôže byť Adelou Banášovou, ale musí si vybudovať vlastnú osobnosť a vlastnú identitu.

„Rozumieš?“ opýtala som sa. Horlivo prikývla. Pyšne som si pomyslela, že štvorročné dieťa, ktoré rozumie slovu identita, bude určite nadpriemerne inteligentné, veď čo iné sa dalo čakať od MOJEJ dcéry... Pozorovala som, ako urputne premýšľa, keď po chvíli naklonila hlavu nabok a zatiahla prosebným hláskom: „Tak aspoň Júliou Roberts.“

Moja pýcha dostala direkt priamo na nos a chvíľu som sa z toho zásahu spamätávala. Potom, so značným premáhaním, som začala s vysvetľovaním odznova. Opäť chápavo prikyvovala a pritom hlboko premýšľala.

„Tak chcem byť kráľovnou,“ povedala s uľahčeným výdychom. Zdalo sa, že vyriešenie svojej profesionálnej dráhy má za sebou a môže sa pokojne odísť hrať. S týmto výberom ‘povolania’ som už nepolemizovala. Potom jej však začalo vŕtať v hlave, ako by spala, keby mala stále na hlave korunu. Kráľovná predsa nemôže byť bez koruny nikdy, to by už vôbec nebola kráľovná.

Opäť sa zatvárila nešťastne. „Tak čím chcem vlastne byť?“

S úsmevom som ju pohladila po vlasoch a bezradne pokrčila plecami. Odtiahla sa. Taká mama, čo nevie odpovedať ani na otázky malých detí, nemôže byť celkom v poriadku.

„Už viem!“ skríkla zrazu a v očiach sa jej zaiskrilo. „Budem moderátorka počasia. Budem paličkou ukazovať raz na oblaky a raz na slnko, budem krásne oblečená a budem robiť denne iba päť minút!“cim-chcem-byt.jpg

Toto rozhodnutie bolo konečne úspešným riešením jej dlhodobého vnútorného tápania a keď už mala vo veci jasno, s ľahkým úsmevom odskackala k svojmu rozostavanému hradu.

Na svete sú vraj kone ťažné a kone krásne. Do ktorej skupiny patrí moja dcéra, bolo nad slnko jasnejšie.

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.