Choď na obsah Choď na menu
 


Kapore

4 roky

kapore-2.jpg„Mami, kapore zomreli!“ pribehla za mnou do kuchyne v predvečer Vianoc moja dcéra. Z kútikov očí sa jej po lícach gúľali veľké slzy a odkvapkávali do mokrých máp na svetri. V trasľavom hlase jej znelo obvinenie: Ako sa to mohlo stať? Ako si to mohla pripustiť? Malou mokrou rukou ukázala na dvere kúpeľne a nešťastne zavzlykala.

„Ach, zomreli?“ opýtala som sa súcitne a objala ju. „No vieš, rybičky nemajú radi vodu vo vani. Taká voda im smrdí,“ snažila som sa odľahčiť situáciu.

„Že smrdí!“ ohradila sa bojovne. „Veď som im tam dala pomarančovú penu aj zubnú pastu tutti-frutti.“

„Prepánakráľa,“ zalomila som rukami „čo si im chcela umyť zuby?“

„Hej, lebo oni stále otvárali pusu a mali v nej také fúzy chlpaté.“

Vošli sme do kúpeľne. Vo vani plávali naše dva kapre hore bruchom ako biele balóny a umytú pusu už neotvárali. Pri tom bezútešnom pohľade sa znova rozplakala. Ponorila ruky do vody, chytila ich za chvosty a triasla nimi, aby sa otočili a ožili.

„Prečo zomreli naše kapore? Také boli pekné, aha, aj monalýzu mali na šupách.“ „Metalízu“ opravila som ju „na šupinách“.

„A čo s nimi teraz bude?“

Otázka ma zaskočila. Keďže nebolo celkom jasné, ako dlho naše ryby plávali v pomarančovej pene do kúpeľa, akými spôsobmi boli „oživované“ a koľko zubnej pasty obsahujú ich útroby, myšlienka na ich konzumáciu mi prestala pripadať lákavo. Slzy v jej očiach nedovoľovali ani náhodou prezradiť skutočný úmysel. Nerozhodne som poťahovala kapre za chvosty a premýšľala, čo teraz.

„Pôjdu do nebíčka za starou mamou?“ opýtala sa s nádejou v hlase moja dcéra a vnukla mi tým elegantné riešenie tejto zložitej situácie.

„Áno, pošleme ich do nebíčka za starou mamou, aspoň bude mať pekné Vianoce,“ rozhodla som sa a v tej chvíli sa mi naozaj uľavilo. Odovzdane vzdychla, vytiahla kapre z vane, dala im pusu na rozlúčku a vložila mi ich do tašky. Bez slova sa obliekla a postavila s taškou ku dverám. Nezostávalo mi nič iné, len zobrať lopatku a ísť do lesa pochovať našu vianočnú večeru.

 

 

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.