Choď na obsah Choď na menu
 


15 rokov

Ako tínedžerka som sa raz zapojila do rozhlasového kvízu, v ktorom bolo potrebné krátko a výstižne odpovedať na otázku: Ako si predstavujete čerpadlo budúcnosti? Odpovedala som: „Presne tak, ako dnes vyzerám ja v očiach svojich rodičov.“

Neprešlo ani veľa času a budúcnosť je už tu. Moje vlastné čerpadlo vyrástlo za pätnásť rokov do úctyhodných rozmerov a zďaleka rásť neprestalo. Jeho sacia sila je čoraz vyššia a metódy na vytiahnutie prostriedkov čoraz rafinovanejšie.cerpadlo.new.jpg

Keď bola malá, stačilo sa v obchode rozrevať na plné hrdlo, schmatnúť vytúžený predmet z regálu, hodiť sa na zem a zúrivo kopať okolo seba do každého, kto by sa opovážil jej ho vziať a peniaze, ktoré neboli, sa razom našli. Alebo lišiacky počkať na slabú chvíľku, staviť na svoj detský pôvab, zažmurkať dlhánskymi mihalnicami a medovým hláskom preniesť: „mami, prosím, vyhovni mi!“ Jej gramatické novotvary väčšinou pôsobili ako heslo, ktorým sa otvára tajný trezor, ako kľúč od zakázanej truhlice.

Dnes jej nároky pripomínajú čiernu dieru s takou vysokou gravitáciou, že by vtiahla aj lúč svetla. Oblečenie a obuv musia byť značkové, každopádne drahšie, ako má kamarátka. Visačky a cenovky sa odkladajú. Dovolenky musia byť atraktívne, mobil trendový, žiadna výbehovka. Šport nenáročný a snobský, najlepšie golf. Návštevy kaderníckych a kozmetických salónov pravidelné. Odvoz a dovoz autom samozrejmosťou. A to je len priemerný štandard, samozrejmý a v ničom výnimočný, taký, aký svojim ratolestiam dopraje každý dobrý rodič. 

Podvolíme sa, cúvneme, budeme pracovať viac a dlhšie. Možno vezmeme nočnú smenu v Tescu a budeme vykladať tovar. Možno si zvolíme dobrovoľné vyhnanstvo v cudzine a domov budeme posielať len peniaze. Aby náš benjamínko splnil normu, aby bol vo svojej skupine platným členom. Dobrý rodič predsa dieťa podporí, dobrý rodič dieťaťu dopraje, dobrý rodič je ten, ktorý kúpi.

 

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.