Choď na obsah Choď na menu
 


V KÚPEĽOCH

Nápad ísť do kúpeľov skrsol v mojej hlave, ako inak, pred zrkadlom. Keď som neskôr márne klopala na zatvorené dvere svojej vlastnej kancelárie a nikto neotváral, pochopila som, že nastal čas konať.

Vyplnila som prihlasovací formulár a začiarkla voľbu: Trenčianske Teplice. Však viete, Trenčín - mesto módy.

A kúpila si nové plavky.

Nové lodičky.

A šaty.

Parfém.

Učebnicu španielčiny.

Pekne podľa dôležitosti.

Akosi samozrejme som očakávala, že sa tu budem nudiť (ha). Že konečne dočítam knihu (ha). Aspoň dve hodiny denne sa budem venovať španielčine (ha-ha). Že tu schudnem (ha-ha-ha-ha-ha)!

Liečebný pobyt začal vstupnou prehliadkou, po ktorej moje obavy a predsavzatia padali ako domino. Lekár ma preskenoval röntgenovým okom, zmeral tlakovým prístrojom a namixoval koktejl procedúr presne na mieru. Termálny bazén, rašelina, perličkový kúpeľ, masáže, limoplast, fango, kneipp, parafín, škótske streky. Začiatok 7,00 hod., žiadne vyspávanie.

Vitajte v kúpeľoch!

Ako prvá padla obava z toho, že sa tu budem nudiť. Itinerár liečebných procedúr začínal, ako som už povedala, vražedne skoro ráno a bol bohatý a pestrý. A poviem vám, behať celý deň z termálneho bazéna do bahna (fanga), z bahna skočiť do perličkovej vane s medovkovo-rumančekovým extraktom, odtiaľ na masáž, potom sa nechať vyšľahať korbáčmi škótskych strekov a na záver posedieť v horúcom zrkadlisku v opare sírovodíkových plynov, dá prekvapivo zabrať. Ale hej, po každej procedúre vás zabalia do čistej plachty a zakrútia do deky ako múmiu, kde potom MUSÍTE odpočívať, počúvať zelenú hudbu, štebot vtáčikov, krákanie žiab a klepot bocianich zobákov, no aj tak sa cítite unavený, malátny a ospalý. A keďže ste tu bez svedkov, tak spíte. Spíte pred obedom, poobede, večer i v noci, a ešte ste na to aj hrdí!

Istý zármutok nad takto premárneným časom vo mne vyvolávali len moje investície. Tá do nových plaviek sa nevyplatila vôbec. Do bazénov, aj na väčšinu procedúr, sa chodí vo vlastnej koži... Nezužitkovala som ani investíciu do lodičiek a nových šiat. V ťažkej konkurencii s pohodlným bielym županom a papučami si ani neškrtli. Opojnému čaru slobody, ktoré prinášajú rozviate krídla froté plášťa, povievajúce za vami ako kráľovské rúcho, beznádejne podľahnete aj vy.

Ak máte (ako ja) obavy, že v kúpeľoch sa to hemží samozvanými psychoterapeutmi rôzneho druhu s nutkavou potrebou radiť vám a vysvetľovať úskalia života, môžete byť kľudní. Takéto riziko čiastočne znižujú neprehliadnuteľné plagáty tváre so vztýčeným ukazovákom pred našpúlenými ústami umiestnené na stojanoch pred vstupom na procedúry. Ak si túto zákazovú značku pomýlite s umeleckým dielom a nedbáte na jeho význam, vyvolá akýkoľvek pokus o verbálny kontakt v mieste zákazu hromadné zasyčanie. A poviem vám, po tomto masovom pssssst! sa nikto neodváži ani zakašlať.

Ďalšou spadnutou kockou domina mojich predsavzatí bola španielčina, ktorú som, priznám sa, ani neotvorila. Môj mozog sa začal búriť aj pri oveľa slabších pokusoch o jeho stimuláciu...

No a predpokladať, že v kúpeľoch schudnete, je naivita na druhú. Je to naivita kubická. Pri raňajkách so švédskymi stolmi, obedoch a večerách s výberom zo šiestich jedál, sa vedome a radi dopúšťate ťažkých dietetických zločinov. A ak aj odoláte jedálenským lákadlám, vonku vás čakajú na každom rohu nástrahy v podobe fantastickej zmrzliny, kúpeľných oblátok, ktoré pečú a plnia rovno pred vami a neochutnať lahodné ruské cukríky predávané na váhu, sa jednoducho nedá. Za slivkami s vlašským orechom v čokoláde som ochotná vycestovať hoci aj do Moskvy.

A áno, natrafíte tu na jedincov v odbornej literatúre zvaných „švihák lázeňský“. Ležérne posedávajú na terasách pri pive a obzerajú si prechádzajúce dámy od hlavy po päty. Najviac bodov získa tá dáma, pri ktorej im okuliare oblúkom padnú z čela na nos. Nemôžu za to: sú tu sami, smutní, opustení a silne motivovaní maketou jeleňa v ruji umiestnenou na výslní v lesíku nad mestom.

A tak keď príde deň odchodu, balíte sa pomaly a neochotne. Pozeráte na svoje parafínom vyhladené ruky, na oživenú farbu svojich líc, na oddýchnuté oči, spod ktorých zmizli kruhy a nevdojak vás  napadne, že ten, kto vymyslel slogan: všade dobre, doma najlepšie, určite nebol v kúpeľoch.

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.