Choď na obsah Choď na menu
 


           „Drahý, čo by ti urobilo radosť na Vianoce?“

Chvíľa rozmýšľania. Potom veta, ktorá ma zakaždým nanovo dojme: „Nerob si starosti.“

Fajn, tak už si nerobím! Som sfučaná. Tento typ skromnosti ma nenadchýna. Je to  totiž falošná skromnosť, ktorá slúži len na zamaskovanie skutočného dôvodu: nechuti presmerovať čo i len na minútku tok svojich myšlienok iným smerom. Elegantný eufemizmus pre výraz: neotravuj.

„A tebe?“ sonduje pre zmenu on. Typické. JA si čas nájsť mám. A aj si ho nájdem!

„Hviezda,“ odpovedám. „Prines mi hviezdu z neba.“

„A kam?“ opýta sa pobavene.

„Do postele.“

Tak. A má to. Aspoň raz vidí, aké je ťažké mať za partnera prenáramne nenáročného jedinca a aké je to bezohľadné, keď je niekto taký neznesiteľne ohľaduplný.

A tak si na Štedrý večer na stromčeku nachádzam zavesenú veľkú zlatú hviezdu. Oceňujem síce, že nezabudol na moje prianie, no zabaliť vystrihnutý kartón do zlatej fólie by zvládol aj predškolák. Nepripadá mi to veľmi kreatívne. No čo, chcela som hviezdu, mám hviezdu. Skúšam si ju prilepiť na čelo ako Krasomila, no ťažko zo seba urobím princeznú, keď je väčšia ako moja hlava. V rozpakoch obraciam hviezdu hore-dolu a úsmev sa mi kriví. Zato môj muž sa baví dobre.

„Rozbaľ ju,“ hovorí, keď vidí, že som sa už z hviezdy natešila dosť.

Rozbaliť? Fíha! Hviezda je zabalená dokonale ako odliatok. Neviem sa jej dostať pod kožu. Keď sa mi to konečne podarí, spod fólie vyťahujem darčekový poukaz. Noc pre dvoch v apartmáne na Lomnickom štíte, v najvyššie položenom observatóriu na Slovensku!

„Chcela si hviezdu, budeš mať hviezdu. A nie jednu, ale celú oblohu. Chcela si do postele, bude do postele. Dohodol som s chlapcami, že ti pod teleskop prinesú lehátko...“

Odpadnem.

Zarazene pozerám raz na svoj nebeský dar, raz na krabičku, čo si ešte nerozbalil a prepadajú ma výčitky svedomia. Je v nej síce parádne funkčné tričko z merino vlny, no keďže som si nebola istá veľkosťou, kúpila som radšej to menšie. Také, že keby nebolo dobré jemu, bude mne.

Viete, aby si nerobil starosti...

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Vtipná pointa

(Dariah, 22. 1. 2016 13:27)

Andrejka, dobre som sa pobavila, kde berieš inšpiráciu? :-)